pbion.com

Проверка на безбедноста на сајтот

Проверка на малвер и фишинг.

Оваа алатка за безбедност е изградена за да ги идентификува небезбедните веб-страници низ мрежата и да ги извести корисниците за потенцијална штета. Се надеваме дека ќе го охрабриме напредокот кон побезбедна и побезбедна мрежа.

Малициозен софтвер објаснет

Овие веб-страници содржат код кој инсталира малициозен софтвер на компјутерите на посетителите, било кога корисникот мисли дека презема легитимен софтвер или без знаење на корисникот. Хакерите потоа можат да го користат овој софтвер за да ги фатат и пренесуваат на корисниците приватни или чувствителни информации. Нашата технологија за безбедно прелистување, исто така, ги скенира и анализира веб за да ги идентификува потенцијално компромитираните веб-страници.

Филинг објасни

Овие веб-сајтови се преправаат дека се легитимни, така што тие можат да ги измамат корисниците да пишуваат во нивните кориснички имиња и лозинки или да споделуваат други приватни информации. Веб-страници кои имитираат легитимни банкарски веб-страници или онлајн продавници се чести примери за фишинг-сајтови.

Како го идентификуваме малициозен софтвер

Терминот малициозен софтвер опфаќа голем број на малициозен софтвер дизајниран да предизвика штета. Инфицирани сајтови инсталираат малициозен софтвер на машината на корисникот за да украдат приватни информации или да ја преземат контролата врз машината на корисникот и да нападнат други компјутери. Понекогаш корисниците го преземаат овој малициозен софтвер затоа што мислат дека инсталираат безбеден софтвер и не се свесни за злонамерно однесување. Други времиња, малициозен софтвер се симнува без нивно знаење. Заеднички видови на малициозен софтвер вклучуваат ransomware, шпионски софтвер, вируси, црви и тројански коњи.

Malware може да се скрие на многу места, и може да биде тешко дури и за експерти за да дознаат дали нивниот веб-сајт е заразен. За да пронајдеме компромитирани сајтови, ние скенираме на веб и користиме виртуелни машини за да ги анализираме веб-сајтовите каде што пронајдовме сигнали кои укажуваат на тоа дека сајтот е компромитиран.

Напад сајтови

Ова се веб-сајтови кои хакерите ги поставија за намерно да хостираат и дистрибуираат злонамерен софтвер. Овие сајтови директно го експлоатираат прелистувачот или содржат штетен софтвер кој често покажува малициозни однесувања. Нашата технологија е способна да ги детектира овие однесувања за да ги категоризира овие сајтови како сајтови за напад.

Компромитирани сајтови

Ова се легитимни веб-сајтови кои биле хакирани да вклучуваат содржини од, или да ги насочуваат корисниците до, сајтови кои можат да ги искористат нивните пребарувачи. На пример, страница на веб-страница може да биде компромитирана за да вклучи код кој го пренасочува корисникот на веб-страница за напад.

English
Español
Français
Afrikaans
Shqiptar
አማርኛ
عربى
հայերեն
Azərbaycan
Euskal
беларускі
বাঙালি
Bosanski
български
Català
Cebuano
Chichewa
简体中文
中國傳統的
Corsu
Hrvatski
Čeština
Dansk
Nederlands
Esperanto
Eesti keel
Filipino
Suomalainen
Frysk
Galego
ქართული
Deutsche
Ελληνικά
ગુજરાતી
Kreyòl Ayisyen
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
עברית
हिंदी
Hmoob
Magyar
Íslensku
Igbo
Bahasa Indonesia
Gaeilge
Italiano
日本語
Wong Jawa
ಕನ್ನಡ
Қазақша
ភាសាខ្មែរ
한국어
Kurdî
Кыргызча
ລາວ
Latine
Latviešu
Lietuviškai
Lëtzebuergesch
Македонски
Malagasy
Melayu
മലയാളം
Malti
Maori
मराठी
Монгол хэл
မြန်မာ
नेपाली
Norsk
پښتو
فارسی
Polskie
Português
ਪੰਜਾਬੀ
Română
Русский
Samoa
Gàidhlig na h-Alba
Српски
Sesotho
Shona
سنڌي
සිංහල
Slovenský
Slovenščina
Somali
Sunda
Kiswahili
Svenska
Тоҷикӣ
தமிழ்
తెలుగు
ไทย
Türk
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Cymraeg
isiXhosa
ייִדיש
Yorùbá
Zulu
За TOS Политика за приватност Контактирајте не Sitemap