pbion.com

Kontrolluesi i Sigurisë së Faqes

Kontrollues malware dhe phishing.

Ky mjet sigurie është ndërtuar për të identifikuar faqet e internetit të pasigurta në të gjithë rrjetin dhe për të njoftuar përdoruesit për dëmtimin e mundshëm. Ne shpresojmë të inkurajojmë progresin drejt një rrjeti më të sigurt dhe më të sigurt.

Malware shpjegoi

Këto faqe të internetit përmbajnë kodin që instalon programe keqdashëse në kompjuterët e vizitorëve, ose kur një përdorues mendon se po shkarkon softuer të ligjshëm ose pa dijeninë e përdoruesit. Hakerët pastaj mund ta përdorin këtë softuer për të kapur dhe transmetuar përdoruesit informacion privat ose të ndjeshëm. Teknologjia jonë e Sigurimit të Shfletimit gjithashtu skanon dhe analizon webin për të identifikuar faqet e internetit të rrezikuara potencialisht.

Phishing shpjegoi

Këto faqe pretendojnë të jenë legjitime në mënyrë që të mashtrojnë përdoruesit të shtypin në emrat e përdoruesve dhe fjalëkalimet ose të ndajnë informacione të tjera private. Faqet e internetit që përdorin faqeve të ligjshme bankare ose dyqane online janë shembuj të zakonshëm të faqeve të phishing.

Si e identifikojmë malware

Termi malware mbulon një gamë të programeve të dëmshme të dizajnuara për të shkaktuar dëm. Vendet e infektuara instalojnë malware në kompjuterin e një përdoruesi për të vjedhur informacionin privat ose për të marrë kontrollin e makinës së përdoruesit dhe për të sulmuar kompjuterë të tjerë. Ndonjëherë përdoruesit e shkarkojnë këtë malware sepse mendojnë se po instalojnë programe të sigurta dhe nuk janë të vetëdijshëm për sjellje me qëllim të keq. Herë të tjera, malware shkarkohet pa dijeninë e tyre. Llojet e zakonshme të malware përfshijnë ransomware, spyware, viruse, krimbat dhe kuajt e Trojës.

Malware mund të fshihet në shumë vende dhe mund të jetë e vështirë edhe për ekspertët të kuptojnë nëse faqja e internetit është e infektuar. Për të gjetur faqet e komprometuara, ne skanim internetin dhe përdorim makinat virtuale për të analizuar vendet ku kemi gjetur sinjale që tregojnë se një faqe është komprometuar.

Vendet e sulmit

Këto janë faqet e internetit që hakerët kanë ngritur për qëllimisht të presë dhe shpërndajë softuer të dëmshëm. Këto vende shfrytëzojnë drejtpërdrejt një shfletues ose përmbajnë programe të dëmshme që shpesh shfaqin sjellje me qëllim të keq. Teknologjia jonë është në gjendje të zbulojë këto sjellje për t'i kategorizuar këto vende si vende sulmuese.

Vendet e komprometuara

Këto janë faqet e internetit të ligjshme që janë sulmuar për të përfshirë përmbajtje nga, ose për të drejtuar përdoruesit në, faqet që mund të shfrytëzojnë shfletuesit e tyre. Për shembull, një faqe e një faqeje mund të kompromentohet për të përfshirë kodin që përcjell një përdorues në një vend sulm.

English
Español
Français
Afrikaans
Shqiptar
አማርኛ
عربى
հայերեն
Azərbaycan
Euskal
беларускі
বাঙালি
Bosanski
български
Català
Cebuano
Chichewa
简体中文
中國傳統的
Corsu
Hrvatski
Čeština
Dansk
Nederlands
Esperanto
Eesti keel
Filipino
Suomalainen
Frysk
Galego
ქართული
Deutsche
Ελληνικά
ગુજરાતી
Kreyòl Ayisyen
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
עברית
हिंदी
Hmoob
Magyar
Íslensku
Igbo
Bahasa Indonesia
Gaeilge
Italiano
日本語
Wong Jawa
ಕನ್ನಡ
Қазақша
ភាសាខ្មែរ
한국어
Kurdî
Кыргызча
ລາວ
Latine
Latviešu
Lietuviškai
Lëtzebuergesch
Македонски
Malagasy
Melayu
മലയാളം
Malti
Maori
मराठी
Монгол хэл
မြန်မာ
नेपाली
Norsk
پښتو
فارسی
Polskie
Português
ਪੰਜਾਬੀ
Română
Русский
Samoa
Gàidhlig na h-Alba
Српски
Sesotho
Shona
سنڌي
සිංහල
Slovenský
Slovenščina
Somali
Sunda
Kiswahili
Svenska
Тоҷикӣ
தமிழ்
తెలుగు
ไทย
Türk
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Cymraeg
isiXhosa
ייִדיש
Yorùbá
Zulu
për TOS Politika e privatësisë Na kontaktoni Sitemap